کل مطالبگزارش کارآموزی

گزارش کارآموزی شرکت توزیع برق

گزارش کارآموزی شرکت توزیع برق

مقدمه:

در ابتدای صنعت برق نیروگاههای کوچک دیزلی و سوختی پاسخگوی مصرف کنندگان بود، اما در حال حاضر دیگر به علت استفاده روزافزون از صنعت برق و رشد مصرف رفته رفته نیروگاههای دیزلی جای خود را به نیروگاههای بخار (سیکل ترکیبی) و آبی و انرژی هسته ای و غیره می دهند تا جائیکه امروزه تلاش براین است به جهت رعایت مسائل زیست محیطی و پاکیزگی حوزه های کاری استفاده بیشتر از انرژی هسته ای، از انرژی گرمایی زمین هم برای تولید انرژی الکتریکی استفاده شود.

انرژی تولید شده که در بحث برق به صورت ولتاژ مطرح می شود، بسیار پایین است و برای انتقال این انرژی با تلفات کمتر لازم است این ولتاژ افزایش یابد. ولتاژ تولیدی  نیروگاهها معمولا ۶٫۶ کیلوولت تا ۳۰ کیلوولت می باشد. این ولتاژ در پستهای نیروگاهی به ولتاژهای انتقال (۶۳ ، ۱۳۲ ، ۲۳۰ و ۴۰۰ کیلوولت) تبدیل می شود. بعد از انتقال برای مصرف بایستی این ولتاژها به مقدار ۲۰ کیلوولت و ۳۸۰ ولت کاهش یابد که این عمل توسط ترانس های کاهنده انجام می گیرد. لذا به منظور تامین انرژی مورد نیاز مصرف کننده ها شبکه توزیع فشار متوسط و ضعیف در بخشهای مختلف صنعتی ، کشاورزی ، مسکونی و عمومی (تجاری) دارای شرایط و خصوصیات معینی می باشد.

این شرایط که در شبکه توزیع می بایستی مورد توجه قرار گیرد عبارتند از:

 1. تامین مستمر و پیوسته انرژی الکتریکی موردنیاز مشترکین .
 2. جهت تامین انرژی مصرف کننده ها باید وضعیت شبکه به گونه ای باشد تا در موقع خرابی یک قسمت از شبکه در تغذیه مصرف کننده ها وقفه ای حاصل نشود.
 3. عیب یابی سریع شرط سومی است که در توزیع می بایست مورد توجه قرار گیرد.

چهارمین شرط، انتخاب شبکه ای است که مناسب ترین و ارزانترین روش توزیع انرژی را در برداشته باشد.

یکی از مزیت های مهم انرژی الکتریکی بر سایر انرژی ها سادگی قابلیت انتقال و توزیع آن برای مسافت های طولانی می باشد. تحقق بخشیدن به چنین امری نیاز به وسایلی دارد تا به کمک آنها بتوان انرژی الکتریکی را از یک محل به محلی دیگر انتقال داد و یا در یک حوزه وسیع توزیع نمود بدون اینکه هیچگونه خطری شبکه و عوامل جانبی آن را تهدید نماید. روش های مختلفی را می توان جهت امر فوق اختصاص داد که دو روش اصلی به شرح زیر می باشد:

 • سیم هوایی با تجهیزات مربوط به شبکه هوایی
 • کابل زمینی با تجهیزات مربوط به شبکه زمینی

همانطور که می دانیم برق از شریانات مهم حیاتی یک کشور محسوب می شود همانقدر که وجود آب در یک منطقه باعث آبادانی می شود، برق نیز به همان مقدار موجب حیات و آبادانی می گردد. امروزه برق به شکل یک صنعت درآمده است و اصولاً صنعت برق را می توان از صنایع مهم و استراتژیک یک کشور برشمرد. صنعت برق در کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نبوده و طی سالیان دراز که به بیش از ۸۰ سال می رسد، همواره سیر صعودی خود را به دنبال داشته ا ست. در حال حاضر این صنعت از نظر ظرفیت نصب شده در بین خانواده ی جهانی برق مقام یازدهم را به خود اختصاص داده است. هم اکنون ظرفیت نصب شده نیروگاه ها در حدود ۲۶۶۰۰ مگاوات است که در حدود ۱۵ میلیون مشترک با مصرفی معادل ۸۵ میلیارد کیلو وات ساعت از آن بهره می برند. طبق آخرین آمار در شبکه ی برق کشور در حدود ۷۷۰۲ کیلومتر شبکه ی زمینی و در حدود ۱۹۹۰۴۵ کیلومتر شبکه هوایی فشار متوسط وجود دارد که باعث گسترش پراکندگی توزیع نیروی برق در سطح کشور شده است. حال باید تجلی این صنعت عظیم را در بخش توزیع این شبکه یافت. شرکت های توزیع و برق مناطق مختلف کشور از بزرگترین ارگان های صنعت برق می باشند. در حال حاضر در حدود ۸٫۴۸% از نیروی انسانی شاغل در صنعت برق کشور در شرکت های توزیع مشغول به کار هستند و در حدود ۴٫۳۱% نیز در برق مناطق مشغول فعالیت هستند.

پست های توزیع برق وظیفه دریافت انرژی از شبکه و پخش آن در نقاط مختلف مصرف را بر عهده دارند . بنابراین در طراحی و احداث اینگونه پست ها بایستی جنبه های مختلف از جمله گسترش شهری ، مسائل اقتصادی و … مورد بررسی قرار گیرد. عوامل مکانی و زمانی موثر در کاربرد پست های توزیع می تواند متنوع باشد. بنابراین تهیه یک مرجع مناسب برای شرایط و نیازهای مختلف که بتوان بر اساس شرایط و امکانات موجود پست مناسبی را طراحی کرد  لازم و ضروری می باشد.

فصل اول :آشنایی با امور برق شهرستان

شرکت توزیع برق وظیفه توزیع انرژی الکتریکی مورد نیاز مشترکین و تامین برق متقاضیان جدید را برابر مقررات وزارت نیرو و توانیر بر عهده دارد. اهداف شرکت توزیع عبارت است از :

الف – تامین برق مطمئن از طریق ارائه به موقع خدمات مستمر توزیع انرژی الکتریکی

ب- ارائه بموقع خدمات برقراری انشعاب برق متقاضیان جدید

پست ۱۳۲ کیلوولت شهرستان اسفراین که توسط دو ترانس ۳۰ مگا ولت آمپر  برق ۱۳۲ کیلوولت را به برق ۲۰ کیلو ولت  تبدیل می کند. در این شهرستان مشابه بیشتر نقاط کشور از ترانسفورماتورهای توزیع ۲۵ – ۵۰ – ۷۵ – ۱۰۰ – ۱۳۵ – ۱۵۰ – ۱۶۰ – ۲۰۰ – ۲۵۰ – ۳۱۵ – ۴۰۰ – ۵۰۰ کیلو ولت آمپر استفاده شده است.

امور برق شهرستان شامل واحدهای زیر می باشد:

 • مدیریت شهرستان
 • اداره بهره برداری
 • اداره طراحی و نظارت
 • اداره بازرسی
 • ایمنی
 • امور مشترکین
 • اداره مالی
 • پرسنلی
 • تدارکات
برای دانلود فایل کامل WORD گزارش کارآموزی شرکت توزیع برق روی لینک زیر کلیک کنید.

صفحه دانلود گزارش کارآموزی در شرکت توزیع برق

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن