توزیع بهینه اقتصادی بار به روش گرادیان درجه دو

توزیع بهینه اقتصادی بار به روش گرادیان درجه دوم

توزیع اقتصادی بار، یکی از مسائل مهم در مدیریت تولید و بهره برداری از سیستم های قدرت است. در این پروژه، به حل مسئله توزیع بهینه اقتصادی بار به روش گرادیان درجه دوم پرداخته ایم. برای حل این مساله که دارای توابع هزینه برای هر واحد بوده، از توزیع بهینه اقتصادی بار به روش گرادیان درجه دوم در نرم افزار MATLAB استفاده شده است. به منظور بررسی این روش، نتایج شبیه سازی و محاسبات عددی به همراه کدهای برنامه MATLAB در فایل WORD آورده شده و نیز ذیل این دو فایل ، یک فایل جزوه ۴ صفحه ای که خلاصه ی آموزش روش گرادیان درجه دوم از کتاب « تولید ، بهره برداری و کنترل در سیستم های قدرت » نوشته « ولنبرگ – وود » تهیه و قرار داده شده است.


توزیع اقتصادی بهینه بار

امروزه با گستردگی شبکه‌های قدرت و افزایش بار سیستم‌ها، مسئله پخش‌بار اقتصادی و بهینه یک مسئله مهم شده است. در صنعت وقتی ژنراتور با بارهای مختلف به هم پیوسته می‌شوند، ظرفیت تولید معمولا بسیار بزرگتر از بارهاست، از این رو تخصیص بارها در ژنراتور می‌تواند متنوع باشد، از آنجاییکه کاهش هزینه تولید برق مهم است‌، پس تقسیم بار اقتصادی مورد نظر است. بیشترین هزینه تولید مربوط به هزینه سوخت می‌باشد. سایر هزینه‌ها شامل کار، تعمیرات و نگهداری اینها عوامل اقتصادی هستند. در نهایت متخصصین توزیع انرژی باید کنترل تولید نیروگاه‌ها را بر اساس کم‌ترین هزینه به دست گیرند. روش‌های مختلفی برای حل مسائل پخش بار ارائه شده است که اکثر آنها بر اساس برنامه‌ریزی خطی، روش لاگرانژ، و روش‌های گاوس – سایدل و نیوتن – رافسون می‌باشد.

در مواردی که سیستم قدرت فاقد تلفات است (یعنی ژنراتورها در شین­های مشترک هستند) انجام پخش بار بهینه با استفاده از تحلیل بینشی کار آسانی است. اما در حالت کلی وقتی که تلفات قابل توجه است و ژنراتورها از لحاظ جغرافیایی از هم جدا هستند نمی­ توان محاسبات را به صورت عینی انجام داد. برای حل این قبیل مسائل از روش های تکرار استفاده می­ شود. یکی از روش های دقیق توزیع بهینه اقتصادی بار ، استفاده از روش گرادیان درجه دوم با استفاده از جملات مشتق دوم بسط تیلور می باشد. این راه‌حل برای سیستم­های بدون تلفات در این پروژه مورد مطالعه قرار گرفته است.


حل مساله توزیع بهینه اقتصادی بار به روش گرادیان درجه دوم با MATLAB

در این مساله شبکه‌ای با ۶ واحد نیروگاهی در نظر گرفته شده است. تعداد این واحدها به راحتی با افزودن یا کم کردن توابع هزینه تعریف شده و تغییر عدد ۶ به عدد مورد نظر در برنامه قابل تغییر است.

در زیر چند خط اول از کدهای برنامه نشان داده شده است.


syms p
F(1) = 110 + 7.1*p + 0.0011*p^2;
F(2) = 120 + 7.2*p + 0.0013*p^2;
F(3) = 130 + 7.3*p + 0.0013*p^2;
F(4) = 140 + 7.4*p + 0.0014*p^2;
F(5) = 150 + 7.5*p + 0.0015*p^2;
F(6) = 160 + 7.6*p + 0.0016*p^2;

سپس مشتق های اول و دوم توابع هزینه هر واحد محاسبه می شود.


for i=1:6
dF(i) = diff(F(i),1);
end
% Calculate second Differential
for i=1:6
d2F(i) = diff(F(i),2);
end

کدهای نوشته شده در نرم افزار MATLAB :
توزیع بهینه اقتصادی بار به روش گرادیان درجه دوم
قسمتی از کد MATLAB توزیع بهینه اقتصادی بار به روش گرادیان درجه دوم

فایل WORD تحلیل نتایج برنامه نوشته شده در MATLAB :
فایل WORD تحلیل برنامه توزیع بهینه اقتصادی بار به روش گرادیان درجه دوم
فایل WORD تحلیل برنامه توزیع بهینه اقتصادی بار به روش گرادیان درجه دوم

 


 

برای دانلود فایل کامل حل مساله پروژه توزیع اقتصادی بهینه بار به روش گرادیان درجه دوم در نرم افزار MATLAB بر روی دکمه خرید کلیک کنید.

این مجموعه شامل فایل های زیر می باشد:

  • فایل MATLAB حل مساله
  • فایل WORD تحلیل نتایج و روش حل
  • فایل جزوه آموزش روش گرادیان درجه دوم
10000تومان – خرید فایل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن