توزیع بهینه اقتصادی بار شبکه با تلفات

توزیع اقتصادی بار، یکی از مسائل مهم در مدیریت تولید و بهره برداری از سیستم های قدرت است. در این پروژه، به حل مسئله توزیع بهینه اقتصادی بار شبکه با تلفات خط انتقال پرداخته ایم. برای حل این مساله که دارای توابع هزینه برای هر واحد بوده، از روش تکرار در نرم افزار MATLAB استفاده شده است. به منظور بررسی این روش، نتایج برنامه و محاسبات عددی به همراه کدهای برنامه MATLAB در فایل WORD آورده شده است.


توزیع اقتصادی بهینه بار

امروزه با گستردگی شبکه‌های قدرت و افزایش بار سیستم‌ها، مسئله پخش‌ بار اقتصادی و بهینه یک مسئله مهم است. در صنعت وقتی ژنراتورها با بارهای مختلف به هم پیوسته می‌شوند، ظرفیت تولید معمولا بسیار بزرگتر از بارهاست. از این رو تخصیص بارها در ژنراتور می‌تواند متنوع باشد. از آنجایی که کاهش هزینه تولید برق مهم است‌، پس تقسیم بار اقتصادی مورد نظر است. بیشترین هزینه تولید مربوط به هزینه سوخت است. سایر هزینه‌ها شامل کار، تعمیرات و نگهداری اینها عوامل اقتصادی هستند. در نهایت متخصصین توزیع انرژی الکتریکی باید کنترل تولید نیروگاه‌ها را براساس کم‌ترین هزینه انجام دهند. روش‌های مختلفی برای حل مسائل پخش بار ارائه شده است که اکثر آنها بر اساس برنامه‌ریزی خطی، روش لاگرانژ، و روش‌های گاوس – سایدل و نیوتن – رافسون می‌باشد.

در مواردی که سیستم قدرت فاقد تلفات است (یعنی ژنراتورها در شین­های مشترک هستند) انجام پخش بار بهینه با استفاده از تحلیل بینشی کار آسانی است. اما در حالت کلی وقتی که تلفات قابل توجه است و ژنراتورها از لحاظ جغرافیایی از هم جدا هستند نمی­ توان محاسبات را به صورت عینی انجام داد. برای حل این قبیل مسائل از روش های تکرار استفاده می­ شود.

 


حل مساله توزیع بهینه اقتصادی بار شبکه با تلفات با MATLAB

نرم افزار MATLAB یکی از کاربردی ترین نرم افزارهای شبیه سازی سیستم های قدرت و شبکه های برق می باشد. MATLAB برای حل مسائل دارای تکرار و نیازمند سرعت در محاسبات بسیار مناسب بوده و در مدت زمان اندک محاسبات را انجام میدهد. به همین دلیل یکی از برنامه های محبوب نزد مهندسین برق به خصوص رشته های قدرت است. برای حل مساله پخش بار بهینه اقتصادی بین واحدهای نیروگاهی نیز MATLAB بسیار مناسب است. در این مساله شبکه‌ای با سه واحد نیروگاهی در نظر گرفته شده و برای حل مساله پخش بار بهینه در این سه واحد، کدهای مربوطه نوشته شده است. . در زیر چند خط اول از کدهای برنامه را مشاهده می کنید.

توزیع بهینه اقتصادی بار شبکه با تلفات
توزیع بهینه اقتصادی بار شبکه با تلفات خط انتقال

 


نتایج اجرای برنامه توزیع بهینه اقتصادی بار شبکه با تلفات در MATLAB :

در تصویر زیر نیز نتایج برنامه توزیع بهینه اقتصادی بار شبکه با تلفات در برنامه MATLAB را می بینید.

نتایج اجرای برنامه توزیع بهینه اقتصادی بار شبکه با تلفات
نتایج اجرای برنامه توزیع بهینه اقتصادی بار شبکه با تلفات

 

 


 

برای دانلود پروژه حل مساله توزیع بهینه اقتصادی بار شبکه با تلفات در نرم افزار MATLAB بر روی دکمه خرید کلیک کنید.

این مجموعه شامل فایل های زیر می باشد:

  • فایل MATLAB حل مساله توزیع بهینه اقتصادی بار شبکه با تلفات
  • فایل WORD تحلیل نتایج و روش حل
10000تومان – خرید فایل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن