گزارش کارآموزی پست فوق توزیع برق

گزارش کارآموزی پست فوق توزیع برق

برای دانلود سریع فایل گزارش کارآموزی پست فوق توزیع برق به انتهای صفحه مراجعه کنید.

گزارش کارآموزی پست فوق توزیع برق مهندسی برق
گزارش کارآموزی پست فوق توزیع برق مهندسی برق

فصل سوم گزارش کارآموزی پست فوق توزیع برق

تعریف پست

پست محلی است که تجهیزات انتقال انرژی در آن نصب و تبدیل ولت انجام می شود و با استفاده از کلید ها امکان انجام مانور فراهم می شود.در واقع کار اصلی پست مبدل ولتاژ یا عمل سویچینگ بوده که در بسیاری از پست ها، ترکیب دو حالت فوق دیده می شود.

در حال حاضر اکثر پست های موجود در دنیا از نوع AC هستند اما در سال های اخیر توجه به سمت پست های DC نیز معطوف گشته است. در خطوط انتقال DC چون تلفات ناشی از افت ولتاژ ندارد تلفات توان انتقالی بسیار پایین بوده و در پایداری شبکه قدرت نقش مهمّی دارند. لذا اخیرا  این پست ها مورد توجه قرار دارند.

از این پست ها بیشتر در ولتاژهای بالا (۸۰۰ کیلو ولت وبالاتر) و در خطوط طولانی به علت پایین بودن تلفات انتقال استفاده می شود. درشبکه های انتقال DC در صورت استفاده از نول زمین می توان انرژی الکتریکی را توسط یک سیم به مصرف کننده انتقال داد.

انواع پست

پستها را می توان ازنظر نوع وظیفه،هدف،محل نصب،نوع عایقی به انواع مختلفی تقسیم کرد.
براساس نوع وظیفه و هدف ساخت :

پستهای افزاینده ، پستهای انتقال انرژی ، پستهای سویچینگ و کاهنده فوق توزیع

براساس نوع عایقی

پستها با عایق هوا
پستها با عایق گازی که دارای مزایای زیر است:
پایین بودن مرکز ثقل تجهیزات در نتیجه مقاوم بودن در مقابله زلزله کاهش حجم، ضریب ایمنی بسیار بالا باتوجه به اینکه همهً قسمت های برق دار و کنتاکت ها در محفظهً گازSF6 امکان آتش سوزی ندارد.
پایین بودن هزینهً نگهداری باتوجه به نیاز تعمیرات کم تر، استفاده در مناطق بسیار آلوده و مرطوب و مرتفع .

معایب پستها با عایق گازی
گرانی سیستم و گرانی گاز SF6  نیاز به تخصص خاص برای نصب و تعمیرات،مشکلات حمل و نقل وآب بندی سیستم.

بر اساس نوع محل نصب تجهیزات
نصب تجهیزات در فضای باز ، نصب تجهیزات در فضای سرپوشیده .
معمولاُ پستها را از ۳۳ کیلو ولت به بالا به صورت فضای باز ساخته وپستهای عایق گازی راچون فضای کمی دارندسرپوشیده خواهند ساخت.

 

تقسیم بندی پست های فشار قوی

پستهای فشار قوی از دو نظر تقسیم بندی می‌شوند:

۱-  از نظر عایقی

۲- از نظر محل نصب

پستهای فشار قوی از نظر نوع عایق سه می‌باشند

۱-   پستهای فشار قوی معمولی(Conventional) که در آنها فاصله بین فازها و مدارهای مختلف توسط هوا عایق شده است. این پستها در همه سطوح ولتاژی ساخته می‌شوند.

۲-  پستهای فشار قوی گازی(Gas Insulated Substation-GIS) در این پستها به جای هوا، از گاز ۶SF بعنوان عایق استفاده میشود. کلیه تجهیزات درون کپسولهای محتوی گاز۶SF با فشار مناسب قرار دارند و عایق بین نقاط برقدار نسبت به یکدیگر گاز۶SF می‌باشد که قدرت عایقی آن حدوداً سه برابر هوا می‌باشد. اینگونه پستها در همه سطوح ولتاژی ساخته میشود ولی برای ولتاژهای بالاتر از ۶۶ کیلو ولت کاربرد آن رایج‌تر است.

۳- پست‌های ترکیبی (Hybrid) که در واقع ترکیبی از دو نوع فوق میباشند. در اینگونه پستها از تجهیزات مانند شینه ها و کلیدهای قدرت در کپسولهای گاز۶SF قرار دارند و سایر تجهیزات بصورت معمول میباشند. این پستها برای ولتاژهای بالاتر از ۲۴۵ کیلو وات استفاده می‌شود.

 

پستهای برق از نظر محل نصب تجهیزات

پستهای داخلی (Indoor Substation)

پستهای بیرونی (Outdoor Substation)

پستهای داخلی معمولی تا ولتاژ ۱۱۰ کیلو ولت ساخته می‌شود ولی استفاده از این پست‌ها تا ولتاژ ۳۳ کیلو ولت بیشتر رایج است. در این پست‌ها تجهیزات قدرت در داخل یک ساختمان نصب می‌گردند و از نظر ساختار و وضعیت فیزیکی تجهیزات میتوان به سه دسته پست باز، نیمه باز و بسته تقسیم بندی کرد.

در  پست باز تجهیزات عمده که شامل کلیدهای قدرت و شینه بندی و ترانسهای اندازه‌گیری می‌باشد، کاملاً رویت می‌شود.

در پست نیمه باز فقط شینه بندی که عموماً، در بالاترین قسمت نصب میگردد، قابل رویت بوده و سایر تجهیزات تا ارتفاع دسترسی توسط دیوار یا مواد عایقی نسوز پوشانیده شده و دیده نمی شود.

در پست‌های بیرونی کلیه تجهیزات در یک محوطه فضای باز که محدوده آن Switchyard نامیده می‌شود نصب می‌گردند. این پست‌ها عموماً برای ولتاژهای بالاتر از ۶۶ کیلو ولت ساخته می‌شوند. در چنین سطح ولتاژی بدلیل ازدیاد حجم تجهیزات و همچنین رعایت فاصله اطمینان قسمت‌های برق دار و نیز پائین آوردن هزینه تمام شده ساخت پست و ملاحظات فنی دیگر بطور عمده از پست‌های بیرونی استفاده  می‌گردد.

 

پست‌های داخلی باز و نیمه باز

در این پست ها ترانسفورماتورهای قدرت در اطاق‌های جداگانه نصب می‌گردند و شینه‌بندی و سایر تجهیزات در یک سالن قرار می گیرند.

شبنه بندی معمولاً در بالاترین قسمت نصب می‌گردد و تجهیزات مربوط به یک انشعاب شامل بریکر، دیسکانکت ها، ترانسهای ولتاژ و جریان وسایل در یک قسمت مشخص و محدود که سلول نامیده می شود نصب می‌گردند.

این دو بخش باید کاملاً از یکدیگر جدا باشند بنحوی که امکان تماس سهوی با قسمتهای تحت ولتاژ قدرت وجود نداشته باشد. کلیه سلولها در مجاورت یکدیگر و در وسط سالن قرار داده می شوند بنحوی در دو طرف دو راهرو ایجاد میگردد که امکان دسترسی به تجهیزات کنترل و حفاظت و نیز تجهیزات قدرت را بهنگام تعمیرات، فراهم می‌کند.

 

پست‌های داخلی بسته

در پست‌های داخلی بسته چنان که قبلاً اشاره شد کلیه تجهیزات قدرت و همچنین وسایل مربوط به کنترل و حفاظت پست در تابلوهای فلزی نصب می‌گردند. معمولاً در هر تابلو وسایل یک انشعاب از شین قرار داده می‌شود که عموماً، شامل بریکر، دیسکانت زمین، ترانس جریان و ولتاژ می‌باشد.

بریکر در تابلو یا بصورت ثابت و یا بصورت کشوئی قرار می‌گیرد. بریکرهای کشوئی دارای مزیتهائی نسبت به نوع ثابت هستند از جمله اینکه نیازی به دیسکانت در طرفین بریکر نیست. همچنین در صورت بروز نقصی در بریکر براحتی با بریکر مشابه قابل تعویض می‌باشد.

هر تابلو به چند بخش مجزا از هم تقسیم می‌گردد که در جلوگیری از پیشروی جرقه موثر است. هر یک از تجهیزات مانند بریکر، ترانس جریان و ولتاژ و شینه‌ها و وسایل مربوط به کنترل و حفاظت در بخش مخصوص بخود قرار می‌گیرد.

محاسن پست های داخلی بسته
 • امکان تماس سهوی افراد با تجهیزات وجود ندارد.
 • امکان برخورد جرقه به قسمتهای بیرون از تابلوها به حداقل می‌رسد.
 • فضای لازم جهت یک تابلو یا سلول بسته به علت نزدیکتر بودن تجهیزات نسبت به سلول‌های باز و نیمه باز معمولاً کمتر است.
 • به علت بسته بودن تابلوها تجهیزات کمتر در معرض آلودگی‌های محیطی مانند دود و گرد و غبار می‌باشند.
 • چون تجهیزات و وسایل قبلاً در تابلوها جاسازی و نصب میگردد، نصب تابلوها و بهره برداری از آنها به سهولت و در حداقل زمان صورت می‌گیرد.
معایب پست های بسته

امکان نظارت مستقیم بر وضعیت تجهیزات وجود ندارد و ضمناً وسایل تابلوهای ساخت کارخانجات مختلف معمولاً قابل تعویض با یکدیگر نیستند در حالیکه در سلول‌های باز و نیمه باز میتوان از تجهیزات کارخانجات مختلف استفاده نمود.

بطور کلی با توجه به مزایای پست‌های بسته نسبت به پست‌های باز و نیمه باز در حال حاضر در اکثر موارد از پستهای بسته بخصوص با بریکرهای کشوئی استفاده می‌شد. پستهای بسته معمولاً تا ولتاژ ۳۳ کیلو ولت  ساخته می‌شوند.

گزارش کارآموزی پست فوق توزیع برق برای دانشجویان رشته مهندسی برق قدرت

پستهای گازی (داخلی و بیرونی)

در پست‌های گازی کلیه تجهیزات قدرت درون کپسولهای محتوی گاز۶SF که قدرت عایقی آن تقریباً سه برابر هوا می‌باشد قرار می‌گیرند. به این ترتیب فاصله قسمت‌های برق‌دار با یکدیگر در درون کپسولهای پر از گاز به مراتب کمتر از فاصله‌های لازم در پستهای معمولی می‌باشد و در مجموع تجهیزات فضای بسیار کمتری را اشغال می‌کنند.

پست‌های گازی تقریباً از سال ۱۹۶۰ میلادی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

مهمترین مزایای پست گازی نسبت به پست معمولی
 • فضای کمتر جهت نصب تأسیسات که در حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد یک پست معمولی در همان سطح ولتاژ می‌باشد.
 • چون کلیه تجهیزات درون کپسول‌های گاز قرار دارند آلودگی‌های محیطی روی آنها تأثیری ندارد و بنابراین به تمیز کاری و سرویسهای دوره‌ای نیازی نیست.
 • امکان تماس سهوی پرسنل با تجهیزات برق‌دار وجود ندارد.
 • نصب و بهره برداری از پست به علت آماده بودن کلیه تجهیزات درون کپسول‌های سبک وزن آلومنیومی، بسیار سریع انجام می‌شود.

 

پستهای معمولی بیرونی

نکته اساسی درباره تجهیزاتی که در پستهای بیرونی استفاده میشوند این است که کلیه تجهیزات بایستی در برابر شرایط مختلف آب و هوائی مناطق مقاوم باشند.

کلیه تجهیزات معمولاً در ارتفاعی نصب می‌شوند که قسمت زمین شده آنها(قسمتهای فلزی تجهیزات) از سطح تمام شده پست حداقل ۲۳۰ سانتیمتر فاصله داشته باشد، به این ترتیب امکان تماس سهوی با  قسمت‌های تحت ولتاژ فشار قوی وجود ندارد.

برای ایجاد این ارتفاع در پست بیرونی تجهیزات روی پایه‌ها یا اسکلت فلزی با ارتفاع مناسب در هوای آزاد نصب می گردند. برای انجام اتصالات و ارتباط بین تجهیزات و نیز شینه‌بندی از سیم رشته‌ای همانند خطوط انتقال یا لوله آلومنیومی استفاده می‌شود. بطور کلی پست‌های فشار قوی بگونه‌ای طراحی می‌گردند که موارد مهم زیر در آنها رعایت گردد:

موارد مهم در طراحی پست های فشار قوی برق
 • انجام عملیات لازم مانند نظارت بر وضعیت پست، صدور فرمانهای قطع و وصل به کلیدهای قدرت، کنترل و حفاظت سیستم، نقل و انتقال لوازم و تجهیزات، توسعه و انجام تعمیرات دوره‌ای و سرویس تجهیزات براحتی امکان پذیر باشد.
 • حداقل فواصل مجاز جهت قطعات و تجهیزات تحت ولتاژ با یکدیگر و با زمین مطابق جداول استاندارد رعایت شود.
 • متصدیان پست از نظر برق گرفتگی در اثر تماس سهوی با قطعات تحت ولتاژ و یا پتانسیلهای ناشی از اتصال کوتاه زمین به خوبی حفاظت شده باشند.
 • هزینه‌های تمام شده پست ضمن حفظ کیفیت تجهیزات، به حداقل مقدار خود برسد.

 

 


فهرست مطالب موجود در گزارش کارآموزی پست فوق توزیع برق :


مقدمه گزارش کارآموزی پست فوق توزیع برق

فصل اول : تاریخچه صنعت برق در جهان

تاریخچه صنعت برق در ایران
معرفی پست فوق توزیع برق
شناسنامه پست فوق توزیع

فصل دوم : نقشه ها و استانداردها

استاندارد
استانداردهای وزارت نیرو
علایم وکدگذاری در دیاگرام های شبکه برق
شناسایی خطوط
شناسایی اتصال خطوط
علائم شناسایی دستگاه ها
شناسایی شین ها
شناسایی کلیدها
شناسایی ترانسفورماتوهای قدرت
مشخصات جریان الکتریکی
آیا شدت جریان در نقاط مختلف هادی متفاوت است؟
چگالی جریان الکتریکی
اشکال مختلف جریان الکتریکی
اندازه گیری جریان الکتریکی
مقاومت الکتریکی
توان
ضریب توان
توان لحظه ای
توان موثر
توان غیر موثر
توان ظاهری
نمودار مصرف بار ترانس پست در یک روز فصل گرم
نمودار مصرف بار ترانس پست در یک روز فصل سرد

انواع نقشه ها

خطوط انتقال
روابط تجربی برای تعیین ولتاژ انتقال اقتصادی
پایداری شبکه
خطوط انتقال هوایی
خطوط انتقال زمینی
شبکه های فشار قوی عمومی
شبکه فوق توزیع
شبکه انتقال
فیدر
خطوط نیرورسانی
خط سرویس (در شبکه فشار ضعیف)

 

کارآموزی پست فوق توزیع برق
کارآموزی پست فوق توزیع برق

 

فصل سوم پست و انواع آن

تعریف پست
انواع پست
براساس نوع وظیفه و هدف ساخت
براساس نوع عایقی
پستها با عایق هوا
پستها با عایق گازی
معایب پستها با عایق گازی
تقسیم بندی پست های فشار قوی
پستهای داخلی (Indoor Substation)
پستهای بیرونی (Outdoor Substation)
پست‌های داخلی باز و نیمه باز
پست‌های داخلی بسته
پستهای گازی (داخلی و بیرونی)
پستهای معمولی بیرونی

فصل چهارم : تجهیزات پست

اجزاء تشکیل دهنده پست
تغذیه DC ایستگاه
تعریف شین
انواع شین از نظر شکل ظاهری
شین بندی
عوامل موثردر نوع ترتیب وآرایش باسبار
انواع شین بندی
باسبارمرکب یا چند ثانی (دوبل)
روش دو بریکری
روش یک ونیم بریکری
شین بندی حلقوی
شین بندی سه کلیدی

بررسی عملکرد کلید قدرت در مدارات مختلف

برقگیر
نوع میله ای یا شاخه ای(جرقه ای)
نوع سوپاپی
نوع اکسید روی
برقگیر نوع لوله ای
برقگیر قوس طولانی ( LFA )
نکات مهم در مورد برقگیر
ترانس ولتاژ(PT)
ترانس ولتاژ خازنی ( CVT )
ترانس جریان (CT)

سکسیونر (کلید بدون بار)

انواع سکسیونر از نظر ساختمانی
سکسیونر تیغه ای
سکسیونر دورانی
سکسیونر قیچی ای
سکسیونر کشویی
مکانیزم سکسیونر
انتخاب سکسیونر از نظر نوع و مشخصات
انواع بریکرها(دژنکتورها)

استانداردهای کلید قدرت

الف) کلید روغنی
ب) کلید کم روغن
پ) کلید اکسپانزیون (آبی)
ت)کلید هوایی
ج) کلید گازی SF
چ) کلید خلأ
جعبه زیر بریکر
انواع مکانیزم قطع و وصل بریکر
الف) فنری
ب) هیدرولیک
ج) پنوماتیک
لاین تراپ و PLC (تله موج)

سنکرونیزاسیون و المانهای تشکیل دهنده آن در پست ها

تعریف سنکرون کردن
شرایط سنکرون کردن
سنکروسکپ با عقربه گردان

ترانسقورماتور قدرت

انواع ترانسفورماتورها
ساختمان ترانس های قدرت روغنی
قسمتهای اصلی ترانسفورماتور
هسته ترانس
سیم پیچی های ترانس
تانک اصلی روغن
مقره ها ( بوشینگ ها )

سیستم های اندازه گیری و حفاظت ترانس

کنسرواتور یا منبع انبساط روغن
تپ چنجر
محل تپ چنجر
انواع تپ چنجر
ترمومترها
نشان دهنده حرارت روغن
نشان دهنده سطح روغن
رله بوخهولتز
محدودیت های رله بوخهولتز
سوپاپ اطمینان یا لوله انفجاری (شیر فشار شکن)
رادیاتور یا مبدل حرارتی
پمپ و فن ها

اتصال زیگزاگ

قطع و وصل ترانسفورماتورهای قدرت

فصل پنجم : حفاظت

هدف از حفاظت
الف- حفاظت مکانیکی
ب- حفاظت الکتریکی
حفاظت به وسیله فیوز
حفاظت توسط رله
انواع رله حفاظتی از نظر اتصال به شبکه
پریمر (اولیه)
زکوندر (ثانویه)

انواع رله حفاظتی

الف) رله ولتمتری
– رله افت ولتاژ
– رله ازدیاد ولتاژ
ب) رله جریان زیاد
– رله جریان زیاد تأخیری
– رله جریان زیاد زمانی
موارد استفاده رله جریان زیاد
ج) رله دیستانس
عوامل مؤثر در رله دیستانس
د) رله دیفرنسیال

ضمائم

اینترلاک
تست رله
تست روغن
نحوه تست قدرت عایق روغنی

 


 

برای دانلود فایل WORD گزارش کارآموزی پست فوق توزیع برق روی دکمه خرید کلیک کنید.

این دانلود شامل فایل زیر می باشد :

 • فایل WORD پروژه گزارش کارآموزی پست فوق توزیع برق در ۱۰۱ صفحه
9000تومان – خرید فایل
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن